Jak dávkovat chemii do bazénu? Pomohou dávkovací čerpadla

Kvalitní péče o bazénovou vodu je obtížná. Proč si ji tedy neulehčit? Pomůže vám s tím automatické dávkovací čerpadlo, které většinu práce odvede za vás.

Dávkování chemie pro bazény je pouze otázkou financí. Existují totiž tři základní druhy dávkovačů, které se liší nejen svojí funkčností, ale zejména svojí cenou Pojďme si o nich v tomto článku povědět více.

Plováky do bazénů

V domácích podmínkách se nejčastěji setkáte s takzvanými plováky. Jedná se zpravidla o plastový výrobek, do kterého uživatel umístí tablety s bazénovou chemií. Ty pak nechá volně plavat na hladině bazénu. Plovák nikterak neřídí dávkování chemie, nedá se tedy považovat za plnohodnotný dávkovač. Při použití plováku je tedy důležité vybrat správné tablety (rychle rozpustné, pomalu rozpustné).

Poloautomatické dávkovače

Toto odvětví už začíná být o něco zajímavější. Dávkovací čerpadlo poznáte na první pohled svým specifickým tvarem (zpravidla ve tvaru válce). Po bocích pak naleznete otvory pro připojení trubek. Jedna slouží k nasávání vody, druhá k její distribuci zpět do bazénu. K čištění vody využívají tato dávkovací čerpadla opět chemii do bazénu – nejčastěji v podobě tablet.

Automatické dávkovače

Automatických dávkovačů naleznete na trhu celou řadu. Ty nejlevnější se zpravidla skládají pouze z dávkovacího čerpadla. Nejdražší modely ale mají plně automatické ovládání, které vám péči o bazénovou vodu výrazně usnadní. Vám tedy bude stačit pravidelně přidávat chemii do automatického čerpadla a čas od času kontrolovat stav chemikálií ve vodě. Čerpadlo dokáže sledovat nejen hladinu chloru, ale také pH, které je tolik důležité pro udržení optimálních podmínek. Pomáhají mu s tím sondy umístěné přímo v bazénu. Nemusíte mít ale strach, že by vám tam nějakým způsobem překážely.