Jak opravit betonovou podlahu

Kdy je na čase se pustit do opravy betonové podlahy? Nechali jste si doma udělat betonovou podlahu, ale po letech už se celá drolí a téměř nic z ní nezbylo? Pak je nejvyšší čas na její opravu. Nebo je povrch nerovný a vy se jej snažíte neustále dorovnávat různými zbytky pojiv? Dnes se beton využívá díky své ceně v průmyslových halách, garážích i v bytech a domech. Nekvalitní beton se po nějaké době začne drolit, deformovat a praskat. V drtivé většině případů je oprava podlahy velmi jednoduchá.

Jak na opravu betonové podlahy?

Použití nekvalitního betonu, mixování různých typů příměsí může způsobit výrazné zkrácení jeho životnosti. Ačkoliv považujeme beton takřka za nesmrtelný materiál, vyžaduje údržbu jako jiné materiály. V případě starého a poškozeného betonu je nejjednodušším řešením jej odstranit úplně a udělat nový. Týká se to především takové betonové podlahy, která je poškozená po celé své ploše. V některých případech se zbylé kusy betonu dají použít znovu do nové směsi.

Než se pustíte do oprav, je třeba zjistit rozsah poškození. Nejste-li si jistí, je lepší si přizvat odborníka, který rovněž navrhne nejlepší postup. Opravit podlahu lze pomocí stavební chemie, drobné trhlinky vyřeší také pryskyřice nebo tmel. Stavební chemie obsahuje složky pro lepší přilnutí k původnímu betonu. V některých případech lze použít také lehčí beton. Aby byla oprava podlahy z betonu skutečně bez potíží, za pomoci průmyslového vysavače ji zbavte všech nečistot.

Oprava podlahy

Poté, co si zvolíte správnou metodu opravy podlahy, přistupujte stejně zodpovědným způsobem i k samotné opravě. U podlah, které nemají dilatační spáru nebo v případě, že se jedná o podlahu s podlahovým vytápěním použijte na opravu lehký beton, který nezatíží příliš podklad a vede teplo.

Lehký beton neboli keramzit či Liaporbeton je tepelně izolační materiál, který je vyroben z keramického kameniva. Má trvanlivost totožnou s běžným betonem, navíc má ještě nízkou objemovou hmotnost a perfektní izolační vlastnosti. Velmi dobře se opracovává, je žáruvzdorný a mrazuvzdorný. Lehký beton si můžete rovnou připravit v místě opravy podlahy. Při jeho použití nemusíte vytvářet dilatační spáry, protože nepraská a velmi dobře se pojí s okolním materiálem nebo například s betonovou vrstvou, kterou jste udělali předchozí den. Protože se jedná o rychleschnoucí materiál, je potřeba namíchanou směs co nejdříve zpracovat. Podlaha z lehkého betonu je pochozí již za 24 hodin, celková doba vysychání je 5-7 dnů v závislosti na stavu stavby, prostředí v místnosti i ročním období.

Výhodou je, pokud není poškození příliš rozsáhlé a netvoří se trhliny a praskliny. Pokud se na betonu tvoří prach, znamená to, že byl neúměrně zatížen a působí na něj povětrnostní vlivy jako jsou déšť a mráz. Abyste prašnost potlačili, povrch napenetrujte, případně vytvořte tenkou vrstvu nového betonu.

Oprava betonové podlahy je velmi náročná časově a vyžaduje skutečnou pečlivost. V případě správného provedení rekonstrukce zajistíte její životnost opět na delší dobu. Pokud provádíte hloubkové opravy betonové podlahy, můžete přistoupit také k její povrchové renovaci pomocí broušení a leštění. Renovace betonové podlahy broušením je prováděna za použití speciálních brusek, které napojíte na průmyslový vysavač, aby se na pracovišti neprášilo. Broušení betonové podlahy obnoví její struktury a lesk, odstraní do hloubky zašlé nečistoty.