Jaké faktory nejčastěji ovlivňují akustiku v různých prostorech?

Akustika je jednou ze základních věcí, kterou musíte řešit u každé místnosti, v niž chcete na kvalitní úrovni, jakkoliv prezentovat či přednášet libovolný obsah. Dobrá akustika je pochopitelně jedním z faktorů, jak zážitek všech návštěvníků do jednoho dostat na vyšší úroveň.

Stejně tak je ale důvodem, proč si mnozí nedokáží stejně užít akci, nebo dokonce mohou na některých místech odcházet s výrazně rozdílnými pocity. Akustika v jednotlivých druzích místností je přitom velice rozdílná, a s ní i faktory, které ji aktivně ovlivňují.

Jak to bývá s akustikou v drobných místnostech?

Zpravidla bývá akustika prostoru o malých rozměrech celkem jednoduchou záležitostí. Jde především o to, abychom v drobných místnostech dokázali najít hluchá místa, které tvoří přímý odraz. Příkladem může být běžná obdélníková místnost.

Na jedné krátké straně je místo pro přednášejícího, nebo pro aparaturu, jako to bývá kupříkladu ve školách či zasedacích místnostech. Naproti němu tak nikdy nesmí být další stěna, která by byla zcela holá a odrážela tak zpátky hlas. Jedná se o jeden z příkladů typických chyb. Stačí přitom jen rostlina, dekorace či kus nábytku, aby se tento problém aktivně vyřešil.

Rozsáhlé sály mají zcela jiný problém

Zcela opačný problém se řeší u sálů velkých rozměrů. U nich je typické, že se s holými stěnami moc nesetkáte. Máme různé výklenky, stoly v prostoru, dokonce také bar a složitější struktury. To znamená, že tak nenajdeme většinou přímý odraz hlasu a jednu starost máme vyřešenou. To nám ale zároveň přidává další starost, kterou nemusíme řešit u malých místností.

A tou je naopak spousta zvukových odrazů. Díky nim tak například posluchač v první řadě bude mít odlišný zážitek než posluchač v osmé. Profesionální akustika sálů se tak často řeší doplňky do prostoru, jako jsou například „šály.

Problémy atypických místností

Pokud máte možnost vyhnout se prezentaci v atypických místnostech, je to nejspíš to nejlepší možné řešení. Atypické místnosti jsou totiž vždycky i z pohledu akustiky velice složité. Nezvyklý sklon stěn může za to, že je akustika velice výrazně odlišná v jednotlivých částech místnosti, navíc i organizace nábytku zde bude vždy problém. Nejčastějším řešením jsou zde protiodrazové komponenty.