Moderní finská sauna a její blahodárné účinky

Finská sauna

Asi každý člověk pravděpodobně ví, co je finská sauna a jaké blahodárné účinky sauna má na lidské tělo. Je to dokonalé místo pro všechny, kdo si chtějí nejen odpočinout, ale kdo chce upevnit své zdraví, načerpat sílu a cítit se skvěle. Finská sauna má svou domovinu ve Skandinávii, ale znali ji již dávno před tím staří Římané, kteří dobře věděli, o čem je řeč. Dnešní sauna nemá moc společného od té před tisíci lety, ale princip zůstal stejný.

Finská sauna včera a dnes

I když si lidé v minulosti saunu hýčkali a navštěvovali ji nejen ze zdravotních důvodů, byla to spíše sauna, která lidem pomáhala s očistou těla. Mnozí ale také věřili, že horká lázeň očistí i jejich duši. Dnes lidé využívají saunu pro svou potřebu a to nejen jako odpočinkové místo, ale i jako místo, kde mohou nabrat sílu na další dny. Pověst praví, že sauna byla jako starý dřevěný dům, kterým dírou ve střeše protékala voda na rozpálená kamna a způsobila páru. Finská sauna dnešní doby je trochu jiná. Člověk si ji může nechat postavit podle svých představ a může použít i svou fantazii. Každá sauna je jiná, ale princip zůstává stejný. V současné době lze sunu vybavit a postavit z nejrůznějších druhů dřeva, mohou mít moderní kamna nejen na dřevo, ale i na elektřinu a osvětlení sauny může být třeba jako LED osvětlení pod dřevěnými lavicemi. Možností je mnoho.

Materiál

Finská sauna je většinou postavena z jehličnatého dřeva, ale jen pouze ze spodní části, zejména modřínové dřevo je vhodné, protože dobře odolává vlhkosti a vysokým teplotám. Dále to může být olše, osika, lípa nebo některé exotické druhy dřevin. Ale tradiční finská sauna je vyrobena ze smrku a borovice. Také vybavení sauny je ze dřeva, protože pokožka přichází do styku s tímto vybavením. Všechny jsou vyrobeny z listnatých stromů, takže se v horké parní místnosti příliš neohřívají. Na rozdíl od jehličnatého dřeva, dřevo lípy nebo osiky podporuje relaxaci a zmírňuje únavu. Jsou hladce řezané a příjemné na dotek.

Jaká finská sauna vlastně je

Určitě se o sauně napsalo mnoho řádků, ale je dobré si alespoň něco málo připomenout. Finská sauna má velmi pozitivní účinky na lidské tělo. Například z lékařského hlediska je doporučována jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů. Uvolňuje svalstvo a tak ji člověk může najít i ve sportovních centrech.

Funguje na principu suché páry, teplota vzduchu je zde okolo 120 stupňů, ale vlhkost jen do 20%, což umožňuje lepší dýchání návštěvníkům sauny. Pak se musí tělo dobře ochladit pod studenou sprchou nebo v připraveném bazénku. Vynikající je také přírodní zdroj vody, tedy řeka nebo potok a podobně.

Finská sauna na míru

I takový projekt je možný. Lidé si nechávají saunu postavit na míru nejen na zahradě domu, ale i v suterénu domu, kde je využito každého centimetru místa. Vznikají tak dokonalé a originální sauny. Profesionální firmy, které se takovou realizací zabývají, mají jistě co nabídnout.

Saunové moduly jsou také vhodné

Na trhu se objevují i hotové prefabrikované moduly sauny, které jsou vhodné do malých místností nebo do malých koupelen, ale dobře se hodí i na balkon. Jsou vyrobeny z kavlitního dřeva a mají prakticky vše, co je k tomu potřeba.