Obklady musí ladit s dlažbou

Ať už vybíráte obklady do koupelny, kuchyně, nebo do venkovních prostor, vždy je třeba zohlednit, jaký design se do daných prostor nejlépe hodí. Při výběru je důležité zohlednit samozřejmě praktické aspekty obkladů a jejich vlastnosti, zejména odolnost, mrazuvzdornost a praktičnost, především co se týká údržby. U interiérových obkladů vás mrazuvzdornost trápit nemusí, vzhledem k tomu, že ale obklady můžete využít i na venkovní terase, je třeba ji vzít v úvahu.

Jaké obklady vybrat

Obklady mohou být lesklé nebo naopak matné, opět záleží na vašich preferencích, kam umístit který obklad. Vysoce lesklé obklady najdou své uplatnění v každé koupelně. Koupelna s lesklými obklady působí čistším dojmem, na druhou stranu vyžaduje mnohem důkladnější údržbu. Matné obklady velmi dobře působí v předsíních i venkovních prostorách, kde samozřejmě můžete jako obklad použít také dlažbu.

Velmi důležité je, aby místnost působila harmonicky, tedy je třeba sladit barevně i stylově obklady a dlažbu. Pokud máte na zemi velkoformátovou dlažbu, vypadá mnohem lépe, pokud i obklady jsou použity velkoformátové. Samozřejmě je můžete oživit třeba mozaikou, která dodá šmrnc každé místnosti. Co se týká barev, jejich volba je zcela ve vaší režii a záleží na vaší fantazii, zda budete chtít jednoduchou koupelnu bez výrazných barevných kreací, nebo zda si potrpíte na trošku extravagance a barev se nebojíte.

Pokud je koupelna hodně malá, vsaďte na velkoformátové obklady a dlažbu, minimum spár místnost opticky zvětší. Nepouštějte se také do příliš tmavých barev, které pohlcují světlo, použijte raději ty světlé, aby se celá místnost projasnila. U prostorných koupelen je dovoleno experimentovat, zde si můžete vymyslet libovolné barevné kombinace a přizpůsobit koupelnu zcela vašemu vkusu.