Roční hlášení za odpady možná už dělat nemusíte, přečtěte si o nových změnách

Děláte každý rok roční hlášení za odpady? Je neuvěřitelné, kolik věcí musí člověk za rok udělat, aby splnil všechny zákonem dané povinnosti. Odpadu se týkají některé z nich, bohužel ho produkuje každý a je třeba mu nějaký čas věnovat. Odpad je třeba nejen evidovat, ale také dělat zmíněné roční hlášení za odpady a to tehdy, když překročíte limit stanovený zákonem. V roce 2021 přišel nový zákon o odpadech 541/2020 Sb., který přinesl určité změny.

Na jaké změny byste se měli připravit?

Tentokrát jsou to změny spíše pozitivní. Možná si ještě pamatujete, že jste do roku 2021 museli dělat roční hlášení, pokud jste za celý rok vyprodukovali přes 100 tun běžného odpadu nebo 100 kilogramů nebezpečného. U nebezpečného odpadu nově došlo ke změně, limit se zde zvýšil o půl tuny a sice na 600 kilogramů. Pokud tedy produkujete méně než 600 kilogramů nebezpečného odpadu, už se vás povinnost zpracovávat roční hlášení netýká. U běžného odpadu se limit nijak nezměnil. Pozor však na evidenci odpadu, ta se vás týká stále, jak jinak byste kontrole dokázali, že produkujete méně odpadu, než je zákonný limit?

Změnil se také termín pro zpracování a odeslání ročního hlášení na ISPOP? Do kdy je potřeba zpracovat roční hlášení za odpady 2022? Je to nově do konce února, tedy do 28.2. Dříve to bylo do 15.2., takže se termín skoro o dva týdny prodloužil.

Stále děláte roční hlášení za odpady svépomocí?

Někteří lidé se naučili všechno si dělat svépomocí. Sice to může znamenat úsporu, ale na druhou stranu vám to sebere mnoho času a přidá vám to další starosti. Někdy je lepší určité činnosti přenechat externím firmám, jednou z nich je zpracování ročního hlášení. Když se obrátíte na Rocnihlaseni.cz, roční hlášení vám zde zpracují. Tato služba není drahá a využívá jí stále více podnikatelů firem i obcí.