Typy garnýží, které prozáří i váš interiér

Není garnýž jako garnýž, a zatímco jedna vám poslouží jen jako jednoduchý držák záclony, druhá může pomoci váš interiér posunout do úplně jiných designových dimenzí. Jaké typy garnýží tedy vlastně existují, a která bude ta pravá právě pro vás?

Dekorativní versus funkční garnýže

Jestliže chcete svůj interiér prozářit, oživit či ozvláštnit, a prostor okolo okna by vám k tomu měl dopomoci, pak by pro vás jasnou volbou měly být garnýže dekorativní. Ty mohou poutat svým materiálem, tvarem nebo zdobením – podle toho, co je vám bližší, nebo co se hodí ke stylu dané místnosti.

Pokud potřebujete čistě jen prvek k zavěšení záclon či závěsů, pak si vystačíte s garnýží v minimalistickém designu, která umí být i zcela nenápadná a dává naopak vyniknout daleko více zácloně či závěsu, který je na ní zavěšen. Podle množství a tíhy závěsů je potřeba volit adekvátní tloušťku garnýže.

Jednořadé versus dvouřadé

Kromě obyčejných jednořadých garnýží existují na trhu i dvouřadé, které efektivně využijete zejména v případech, kdy chcete na garnýž pověsit jak záclonu, tak závěs, a obojí přitom budete chtít průběžně zahrnovat. Pokud budete zavěšovat jen jedno z toho, nebo závěsy využijete pouze jako orámování okna a neplánujete je roztahovat, postačí vám i garnýž jednořadá.

K zavěšení do stropu či do stěny

Většina klasických garnýží umožňuje montáž jak do stropu, tak do zdi. Část garnýží je ale určena k montáži pouze do stropu, a svým tvarem montáž na zeď neumožňuje. Proto si nejprve ujasněte, kam budete chtít garnýž umístit.

Tenké versus masivní

Garnýže mohou být minimalisticky tenké, stejně jako výrazně silné. Ty tenké jsou vhodné pro menší okna a lehčí závěsy či dekorativní záclony, zatímco ty silné jsou určeny k rozměrnějším oknům a pro těžší závěsy. Samozřejmě ale nic nebrání ani tomu, pořídit si masivní garnýž na decentní okno, které s její pomocí zvýrazníte a ozvláštníte.