Zděný, nebo nerezový komín? Vyberte si správný komínový systém pro svůj dům

Přemýšlíte nad novým komínovým systémem, ale nevíte, jaký si vybrat? Zajímá vás, jaké rozdíly jsou mezi zděným a nerezovým komínem? Právě na tyto otázky vám odpoví tento článek.

Zděné komíny patří mezi odolné komínové systémy

Zděný komín patří mezi tradiční komínový systém, jenž je s oblibou využíván mnoho let až do současnosti. Zděné komíny jsou nejčastěji stavěny uvnitř interiéru a jejich stavba je většinou spojena s výstavbou domu. Pro stavbu zděného komínu je tak často důležitá základová deska. Díky uceleným stavebním systémům je dnes jejich výstavba již celkem rychlá a snadná. Oproti nerezovému komínu je však výstavba přece jen pomalejší.

Zděné komíny jsou vhodné pro všechny druhy paliv. Jejich značnou výhodou je jejich dlouhá životnost a odolnost.

Nerezový komín nabízí rychlou realizaci

Nerezový komín je v současné době považován za plnohodnotnou alternativu ke zděným komínům. Nerezové komíny jsou typické zejména svoji rychlou montáží, jejíž výstavbu lze provést v interiéru i exteriéru. V případě instalace nerezového komína na fasádu domu navíc často působí jako elegantní designový prvek.

Oproti zděným komínům je jejich realizace opravdu rychlá, jelikož se jejich výstavba obejde bez mokrých stavebních prací a nevyžaduje nosný základ. Nerezový komín má oproti své zděné alternativě také nižší hmotnost. Topit v nerezovém komínu lze tak téměř hned po ukončení jeho montáže a provedené revizi. Nakonec nerezové komínové systémy lze i demontovat. Mezi jejich nevýhodu patří především vyšší cena a kratší životnost oproti zděnému komínu.

Pro který komín se rozhodnout? Výběr je jen na vás

Při výběru komínového systému je důležitá daná situace. Zejména je potřeba věnovat pozornost, pro jakou stavbu je komín určen, zda jde o novostavbu či starší dům. Zděný komín je skvělou volbou zejména u novostaveb. U starších staveb a rekonstrukcí zase najde větší uplatnění nerezový komín.

Z pohledu architektury a rychlosti jsou pak jasnou volbou nerezové komíny. Z pohledu dlouhé životnosti a ceny jsou vhodnější zděné komíny. Jelikož oba typy komínových systémů patří mezi kvalitní a spolehlivé komínové systémy, tak v tomto případě neexistuje žádná ideální varianta.

Kvalitní zděné a nerezové komíny najdete na webových stránkách společnosti Skorsten.