Schovejte bazén pod plachtu

Bazén na zahradě je potřeba správně zazimovat. Mimo jiné je velmi důležité vyřešit otázku, čím bazén na zimu zakryjete. Hodí se bazén na zimu přikrýt plachtou, kterou potřebujete v létě? Je vhodná navíjecí roleta? Napadnou vás může celá řada otázek.

Letní plachta

Letní plachta slouží v průběhu letní sezóny k zakrytí bazénu pro udržení tepla, které se v průběhu dne díky slunečním paprskům v bazénu nastřádalo. S touto plachtou se nedá bazén zazimovat. Slouží primárně jako ochrana bazénu v době, kdy jej nepoužíváte (například za deště). Mezi nejpoužívanější tvary patří kruh a ovál. Po obvodu ji upevníte pomocí lanka, které je součástí.

Zimní krycí plachta

Zatímco letní krycí plachta může být tenčí, zimní krycí plachta je zcela neprůhledná a kromě spadaného listí nepropustí ani sluneční paprsky. Ty v zimě pomáhají rozmnožovat řasy a mikroby. Zimní krycí plachty se vyrábí z husté síťoviny, která umí zadržet nečistoty a dešťovou vodu propustí. Pod plachtu lze umístit také speciální plováky, které zmírňují tlak ledu na skelet bazénu. Plachtu uchytíte pomocí ok po obvodu bazénu.

Pozor však na správný výběr. Mnoho modelů není mrazuvzdorných proto je potřeba s prvními mrazíky tento typ plachet sundat, poskládat a uložit. Pokud si nevíte se zazimováním bazénu rady, je lepší to nechat na odborníkovi, který pomůže správnou plachtu vybrat a provede vás jednotlivými kroky.

Univerzální plachta pro ochranu bazénu

Univerzální plachtou nahradíte letní i zimní model plachet. Lze ji využít pro celoroční zakrytí bazénu. Plní funkci ochrannou i bezpečnostní a také funguje jako tepelná izolace. Univerzální plachtu, stejně jako jiné modely, je potřeba řádně vyztužit. Ochráníte také domácí mazlíčky a děti před případným pádem. Při nákupu zvažte velikost a tvar bazénu, také to jak často budete plachtu sundávat. Podle toho zvolte také příslušenství v podobě navíjecího systému, které vám výrazně usnadní život.

Termoizolační krycí plachty

Termoizolační krycí plachty pomohou snížit náklady na ohřev vody až o 70%. Jedná se o vícevrstvou plachtu, která má spodní vrstvu s pyramidální strukturou, odolnou vůči mikrobům a chemickým prostředkům. Prostřední vrstva se vyrábí nejčastěji z polyetylenové pěny a svrchní vrstva z polyetylenové fólie zesílené textilním vláknem.

Roletové a navíjecí systémy

Pro navíjení solárních, krycích nebo polyetylenových plachet na bazény se vám jistě bude hodit navíjecí či roletový systém. Díky designu nijak nenarušují vzhled bazénu. Využijete je především v létě. V zimě je raději odmontujte nebo se vyhněte jakékoliv manipulaci. Navíjecí zařízení je ideální především pro velké bazény, u kterých se s plachtou špatně manipuluje.

Schovejte si bazén na podzim pod plachtu, ušetříte si mnoho starostí. Už nemusíte běhat se sítkem a vybírat listí nebo neustále pořizovat novou bazénovou chemii, která má za úkol zbavit vodu nečistot. Ušetřete nemalé peníze díky plachtám, které stojí jen několik desítek či stovek korun.