Příprava opravdu chutné a kvalitní kávy bývá poměrně zajímavá alchymie. Kromě kvalitních surovin, existuje i celá řada osvědčených způsobů. Ty se obvykle liší podle krajových zvyklostí a druhů tohoto lahodného nápoje. Kávu si můžete připravit v espressovači, moka konvičce nebo dokonce v džezvě. Každý způsob je originální a každý z nich přináší nové zážitky a jinou chuť i vůni kávy.
Je libo turka?
Klasická turecká káva je údajně mýtus, Turci mají raději čaj. Ale přece jen i v Turecku existuje specifický způsob přípravy kávy podávané ve speciální konvičce zvané džezva. A nebylo by to Turecko, aby taková káva nebyla velmi intenzivně slazená a navíc ještě kořeněná. Káva z džezvy také přirozeně obsahuje sedlinu, která se neodděluje, což někomu nemusí vyhovovat. Zajímavostí také je, že extrémně jemně namletá káva se vaří již v džezvě, nezalévá se vroucí vodou jako „turek“, na který jsme zvyklí. I přesto je celý postup poměrně komplikovaný a ne každý ocení výslednou chuť.
Nebo raději espresso?
Tuto variantu přípravy kávy volí většina konzumentů především z důvodu jednoduchosti. Espresso je nápoj přibližně z 8 g kávy a minimálního množství vody, obvykle okolo 25 ml. Pro jeho přípravu je potřeba, aby byla směs po dobu alespoň půl minuty vystavena vysokému tlaku. Ten ale v ruce nevyvinete. Právě pro tento účel existují na trhu speciální přístroje, espressovače. Asi je není nutno dlouze představovat, protože velké procento milovníků kávy jeden takový vlastní. Při jeho koupi je potřeba se zaměřit na maximální hodnotu tlaku, kvalitu nápoje ale neovlivní jen přístroj. Důležité jsou také suroviny, káva a voda. Právě ta je v mnoha případech často podceňována. Na chuť nápoje má ale významný vliv a při jeho přípravě hraje velmi důležitou roli.
Kvalitní voda neobsahuje nežádoucí příměsi
Jak poznáte opravdu dobrou vodu pro přípravu chutného espressa? Především by ji neměla kazit pachuť chloru a neměla by obsahovat nežádoucí látky, které v konečném důsledku vytvoří na hladině nevzhledné skvrny. Jde především o těžké kovy, pesticidy, hormony, vodní kámen a další. Právě tyto příměsi se podílejí na nevalné chuti vaší kávy a také ničí váš espressovač. Jejich obsahu ve vodě však lze předejít používáním filtrované vody. Některé kávovary disponují vestavěným systémem pro filtraci vody, v němž je potřeba pouze v pravidelných intervalech měnit filtrační náplň. Doba pro výměnu filtru se obvykle pohybuje okolo 2 měsíců či přefiltrování 50 litrů vody.