Jaké jsou přínosy čaje matcha pro lidský organismus?

Tento tradiční japonský nápoj je bohatým zdrojem vitamínu A, vitamínů řady B, C, E i K a také široké škály stopových prvků. Jeho hlavní vlastností, pro kterou je ceněn v mnoha končinách světa, je jeho antioxidativní působení, jehož výsledkem je efektivnější odbourávání volných radikálů a tedy zpomalení procesu stárnutí. Jaké další účinky lidskému tělu čaj matcha přináší?

Jaké benefity nabízí pravidelná konzumace čaje matcha?

Pitím čaje matcha získáte především odolnější imunitu. Tato odrůda zeleného čaje totiž obsahuje kromě antioxidantů také polyfenoly, katechiny a chlorofyl. Najdeme v něm k nejrůznější aminokyseliny, které z něho dělají koktejl zdraví. Matcha je ale stejně jako guarana také efektivním prostředkem pro zvýšení hladiny energie. Obsahuje totiž formu kofeinu zvanou theofylin. Ten se uvolňuje podobně jako guaranin do krevního oběhu postupně a zajistí tak stabilní a dlouhodobou hladinu energie bez nežádoucích účinků. Kromě toho theofylin podporuje také udržení optimální hladiny hormonů v těle. Kromě čaje matcha najdeme theofylin například také v kakau nebo čokoládě.

Podpora soustředění

Kromě dostatku energie poskytuje čaj matcha organismu také zklidnění. Za to je zodpovědná aminokyselina L-theanin, která vykazuje anti-anxiolytické vlastnosti, tedy pomáhá organismus udržet déle bdělý a soustředěný, ale přitom uvolněný a relaxovaný. Stav po konzumaci čaje matcha lze přirovnat ke stavu po cvičení jógy, kdy přiměřený tělesný pohyb způsobí navození vln alfa v lidském mozku. Právě pro tento zklidňující účinek na lidskou mysl byl čaj matcha po staletí vyhledáván nejen buddhistickými mnichy, kteří jej rádi využívali pro podporu své meditace, ale také běžnými Japonci.

Nejen čajem živ je člověk

Čaj matcha si sice doma jako většinu běžných bylinek nevypěstujete, zato však jej můžete koupit v prvotřídní kvalitě dovážený přímo z Japonska. Jako přísadu ho pak využijete do celé řady kulinářských specialit, od čokolády, cukroví a sušenek, po koláče, zmrzlinu. Vychutnáte si s ním ale i smoothies, mléčný koktejl anebo kávové nápoje, jako například latté macchiato. Alkoholickému koktejlu pak matcha dodá tolik potřebné živiny a alespoň trochu eliminuje negativní působení alkoholu.