Jakou zvolit tvrdost matrace?

Převalujete se každou noc z jednoho boku na druhý, hledáte vhodnou pozici, ale v žádné se necítíte pohodlně? Problém může být ve výběru matrace. Ten by měl být vždy zcela individuální podle vaší váhy a preferencí. Nebojte se do takového vybavení investovat, jelikož kvalitní matrace vám zajistí pevné zdraví, zasloužený odpočinek a ráno se budete budit plní energie.

Dostatečné rozměry

Neomezujte se prostorem v ložnici. Ještě před samotným výběrem tvrdosti myslete také na rozměry matrace. Raději si pořiďte méně prostorově náročné vybavení ložnice, ale takovou postel, která vám bude rozměry vyhovovat. Vysocí jedinci potřebují mít rozměrnější postel i matraci, aby se ráno probudili odpočatí. Pokud vám nad hlavou a pod nohama přebývá jen pár centimetrů, v prodejně se může zdát, že jsou takové rozměry dostačující, doma ale můžete zjistit, že se výrazně omezujete. Nechte si proto v prostoru rezervu, abyste se na posteli cítili pohodlně.

Jak vybrat správnou tvrdost?

Levné a nekvalitní matrace bývají velmi měkké. To se může v první chvíli zdát jako pohodlná vlastnost, ovšem časem by se s bolestmi ozvala vaše záda nebo byste začali řešit bolesti hlavy. Vždy proto vybírejte matrace od ověřených prodejců, kde je dbáno na kvalitní materiál, který vaše tělo udrží ve správné poloze, a vy se vyspíte do růžova.

Děti a jedinci, kteří váží méně, se mohou rozhodnout pro měkčí typ matrace. Naopak ti s výraznější hmotností by měli vyhledávat tvrdší kusy. Taková matrace se pod nimi nebude deformovat a tělo si opět zachová správnou polohu ve spánku.

Velikost matrace je jednoduchá záležitost – podle postele. Nejčastěji se tedy prodávají matrace 80×200 a 90x200cm, protože postele se kupují 160×200 nebo 180×200 nejčastěji.

Možná vás to překvapí, ale rozhodující je také vaše poloha ve spánku. Tělo si v každém poloze žádá jiné nároky na matraci, a podle toho byste měli svůj výběr řídit. Pokud spíte často na zádech, na břiše nebo pozice hodně střídáte, zvolte raději vyšší tvrdost. Naopak pro ty, kteří si rádi dopřávají spánek na boku, postačí měkčí varianta, která pro ně bude pohodlnější.